ФБиХ

17.09.2023

Time08:48:00

СРПСКА СЕЛА ТРИ ДЕЦЕНИЈЕ БЕЗ СТРУЈЕ - ПОТРЕБНА ПОМОЋ СРПСКЕ И СРБИЈЕ

БИХАЋ, 17. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Села Дубовско, Босански Дољани, Грмуша, Горјевац и Липа у Бихаћу ни данас немају струју, а српски повратници апелују да их институције Републике Српске и Србије не забораве и да им помогну.

БИХАЋ, 17. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Села Дубовско, Босански Дољани, Грмуша, Горјевац и Липа у Бихаћу ни данас немају струју, а српски повратници апелују да их институције Републике Српске и Србије не забораве и да им помогну.



Парох бихаћки Славиша Милиновић рекао је Срни да је овај проблем присутан готово три деценије. Према његовим ријечима, у селу Притока прије рата су готово стоодстотно становници били Срби, а данас српских повратника има свега у пет кућа. "Из Храма Светих апостола Петра и Павла у Притоци, који датира из 1893. године, Срби су одведени на Гаравице гдје су мученички пострадали, а Храм је 1941. године спаљен. Порушен и уништен, он данас свједочи о мученичком животу Срба из Бихаћа и чека обнову", истакао је свештеник Милиновић. Повратничко станивништво у Бихаћу углавном је старије животне доби. У Бихаћу живи само 200 Срба, међу којима је тек седам школараца. "Гледамо у Републику Српску и Србију да нам помогну, да нас не забораве, да нас посјете и увјере се у тежак живот, али исто тако и у храброст јер смо се вратили на наша огњишта", рекао је парох бихаћки. Он је навео да у цијелој парохији бихаћкој постоји шест православних храмова и једна капела, од којих је најстарији Храм Светог Великомученика Пантелејмона у Грмуши. Према његовим ријечима, два храма су обновљена, два су у фази обнове, док два чекају обнову. Свештеник Милиновић је рекао да српска села у Бихаћу у љетном периоду оживе, док су у остатку године готово пуста. Он је истакао да повратничко становништво има добру комуникацију са локалном власти у Бихаћу која им једина и помаже, док су федералне власти глуве и нијеме на проблеме и потребе повратника у Бихаћ.

ФБиХ

Timeприје 8 минута

НОВИ ПОЖАР У ВИХОВИЋИМА

НОВИ ПОЖАР У ВИХОВИЋИМА

МОСТАР, 22. ЈУНА /СРНА/ - Након пожара који је јутрос избио на депонији "Уборак", забиљежен је нови пожар на подручју Мостара у мјесту Виховићи.

Timeприје 2 сата

СИТУАЦИЈА НА ПОЖАРИШТУ "УБОРАК" ИЗУЗЕТНО ТЕШКА И ОПАСНА

СИТУАЦИЈА НА ПОЖАРИШТУ "УБОРАК" ИЗУЗЕТНО ТЕШКА И ОПАСНА

МОСТАР, 22. ЈУНА /СРНА/ - Пожар на депонији "Уборак" у Мостару још није под контролом и ситуација је изузетно тешка и опасна, речено је Срни у Професи...

Timeприје 5 сати

ВЕЛИКИ ПОЖАР НА ДЕПОНИЈИ "УБОРАК", ИЗДАТО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ

ВЕЛИКИ ПОЖАР НА ДЕПОНИЈИ "УБОРАК", ИЗДАТО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ

МОСТАР, 22. ЈУНА /СРНА/ - На депонији чврстог отпада "Уборак" у Мостару избио је велики пожар, који гаси и "ер трактор", а густ дим шири се градом збо...

Timeприје 20 сати

ЖЕНА ПРОНАЂЕНА МРТВА, МУШАРАЦ ПРЕМИНУО У САНИТЕТСКОМ ВОИЛУ

ЖЕНА ПРОНАЂЕНА МРТВА, МУШАРАЦ ПРЕМИНУО У САНИТЕТСКОМ ВОИЛУ

ТУЗЛА, 21. ЈУНА /СРНА/ - Тијело жене Н. К. /68/ пронађено је вечерас у мјесту Миричина код Грачанице, а мушкарац С. К. /68/, који је био повријеђен, п...

Timeприје 1 дан

ЧЕХИЊА ЗАДОБИЛА ТЕШКЕ ПОВРЕДЕ, СПАСЕНА СА НЕПРИСТУПАЧНОГ ТЕРЕНА

ЧЕХИЊА ЗАДОБИЛА ТЕШКЕ ПОВРЕДЕ, СПАСЕНА СА НЕПРИСТУПАЧНОГ ТЕРЕНА

КОЊИЦ, 21. ЈУНА /СРНА/ - Чешка држављанка тешко повријеђена на неприступачном терену у рејону села Диндо код Коњица, али су припадници Горске службе с...

Timeприје 1 дан

И ДАЉЕ НЕЈАСНО ДА ЛИ СУ ПРОНАЂЕНИ ВАНДАЛИ КОЈИ СУ ЛУПАЛИ СПОМЕНИКЕ НА СРПСКОМ ГРОБЉУ

И ДАЉЕ НЕЈАСНО ДА ЛИ СУ ПРОНАЂЕНИ ВАНДАЛИ КОЈИ СУ ЛУПАЛИ СПОМЕНИКЕ НА СРПСКОМ ГРОБЉУ

САРАЈЕВО, 21. ЈУНА /СРНА/ - Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ саопштио је да је прошла година дана од како су други пут полупани споменици на српском...

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.