Република Српска

14.10.2024

Time13:04:00

ОД ДАНАС БЕСПЛАТНИ ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ ДОЈКИ

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 14. ОКТОБРА /СРНА/ - Болница "Србија" у Источном Сарајеву од данас до 24. октобра вршиће бесплатне превентивне прегледе дојки.

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 14. ОКТОБРА /СРНА/ - Болница "Србија" у Источном Сарајеву од данас до 24. октобра вршиће бесплатне превентивне прегледе дојки.



Прегледе обавља примаријус доктор Милорад Шупић, специјалиста опште хирургије, који је истакао да очекује добар одзив жена као и претходних година у октобру, мјесецу борбе против ове болести. "Превентивне прегледе организујемо с циљем што ранијег откривања промјене на дојци и да би едуковали наше пацијентице шта то значи, јер изљечење сваког тумора који се открије у раној фази је много већа него када дође у неким запуштеним фазама", истакао је Шупић новинарима. Бесплатни прегледи се обављају у договору са Удружењем жена обољелих од рака дојке и репродуктивних органа "ФеминИС". Шупић је навео да је сваке године број жена које долазе на преглед већи, те да је позитивно што има и доста младих жена. Он је додао да је на простору које покрива ова болница, од 2010. до 2017. године на годишњем нивоу регистровано од 35 до 45 обољелих пацијенткиња. "Међутим, примијетили смо да је ове године број карцинома у порасту и ми већ сада имамо преко 50 корбиопсија које су урађене у овој болници и углавном су све позитивне на карцином дојке", истакао је Шупић. Он је рекао да је претходних година регистрован велики број тумора у четвртој фази болести, док је ове године до сад био само један, што је велики успјех. Медицинска сестра Драгана Тодоровић, чланица "ФеминИС"-а, рекла је да ово удружење постоји од 2012. године. "Нажалост, пуно медицинских сестара оперисано је од карцинома дојке, нас неких шест или седам је тада било у питању. Сада су кренуле прве иницијативе да нешто промијенимо, да подигнемо свијест жена о том проблему и да демистификујемо ову болест", навела је Тодоровићева. Она је указала да је страх највећа кочница превентивног прегледа, али да доводи до најгорих исхода. "Карцином дојке је изљечив, чак 99 одсто, само када је `ухваћен` на вријеме, када нема метастаза. Битно је болест открити на вријеме и онда нема страха", поручила је Тодоровићева. Предсједник "ФеминИС"-а Маја Јеремић истакла је да у посљедњих неколико година акција превентивних прегледа дојки није функционисала, али да су на велико задовољство овог удружења и у сарадњи и подршци Болнице "Србија" ове године успјели поново организовати акцију. Она је навела да је код обољелих највећи проблем само прихватање болести, наводећи да се жене веома тешко могу носити са тим да су уопште од тога обољеле. "Али, морамо да схватимо да та болест може да буде изљечива ако се открије на вријеме, тако да је свакако битно и потребно да жене иду на редовне прегледе, да прихвате болест и да крену у процес њиховог излијечења", нагласила је Јеремићева. Она је најавила да се у наредном периоду планира организовати групни разговор жена обољелих од карцинома са психологом или психотерапеутом. Прегледе ће бити обављани у Поликлиници сваки радни дан, осим уторка, од 10.00 до 14.00 часова. Термин за преглед може се заказати на број телефона: 057/325-300 – локал 387, сваки радни дан од 7.30 до 14.00 часова.

Република Српска

Timeприје 1 сат

БАЊАЦ: ПАЉЕЊЕ ЗАСTАВЕ - ИЗРАЗ МРЖЊЕ ПРЕМА СРБИМА И ДОКАЗ ДА НЕМА СУЖИВОTА

БАЊАЦ: ПАЉЕЊЕ ЗАСTАВЕ - ИЗРАЗ МРЖЊЕ ПРЕМА СРБИМА И ДОКАЗ ДА НЕМА СУЖИВОTА

КОЗАРСКА ДУБИЦА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Народне партије Српске /НПС/ Дарко Бањац најоштрије је осудио паљење заставе Републике Српске, истакавш...

Timeприје 33 секунда

СВЕЧАНО ЗАТВОРЕН КОШАРКАШКИ КАМП У ДВОРОВИМА

СВЕЧАНО ЗАТВОРЕН КОШАРКАШКИ КАМП У ДВОРОВИМА

БИЈЕЉИНА, 26. ЈУНА /СРНА/ - У Дворовима код Бијељине вечерас је свечано затворен "Кошаркашки камп 2006" који је у оквиру пројекта "Љетна школа спорта...

Timeприје 19 минута

СЕЛАК: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ СРПСКЕ НАПАД НА ИДЕНТИТЕТ НАРОДА, ОЧЕКУЈЕМ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ НАДЛЕЖНИХ

СЕЛАК: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ СРПСКЕ НАПАД НА ИДЕНТИТЕТ НАРОДА, ОЧЕКУЈЕМ ХИТНУ РЕАКЦИЈУ НАДЛЕЖНИХ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Министар правде Републике Српске Горан Селак најоштрије је осудио паљење заставе Републике Српске, оцијенивши да је ријеч...

Timeприје 48 минута

КАРАН: НАСТАВЉАМО РАД НА УНАПРЕЂЕЊУ ОБРАЗОВНОГ СИСТЕМА

КАРАН: НАСТАВЉАМО РАД НА УНАПРЕЂЕЊУ ОБРАЗОВНОГ СИСТЕМА

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Републике Српске Синиша Каран истакао је да институције настављају посвећен рад на унапређењу образовног систе...

Timeприје 1 сат

ЂОКИЋ: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ ЧИН МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ

ЂОКИЋ: ПАЉЕЊЕ ЗАСТАВЕ ЧИН МРЖЊЕ И НЕТРПЕЉИВОСТИ

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Скидање и паљење заставе Републике Српске са јарбола уз ентитетску линију између ФБиХ и Републике Српске представља чин мр...

Timeприје 1 сат

УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА НА НОВИ ОБЛИК ПРЕВАРЕ ЗЛОУПОТРЕБОМ КАРТИЦА

УПОЗОРЕЊЕ ГРАЂАНИМА НА НОВИ ОБЛИК ПРЕВАРЕ ЗЛОУПОТРЕБОМ КАРТИЦА

БАЊАЛУКА, 26. ЈУНА /СРНА/ - Министарство унутрашњих послова Републике Српске упозорава грађане на нови облик преваре злоупотребом платних картица.

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.