Република Српска

14.10.2024

Time13:04:00

ОД ДАНАС БЕСПЛАТНИ ПРЕВЕНТИВНИ ПРЕГЛЕДИ ДОЈКИ

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 14. ОКТОБРА /СРНА/ - Болница "Србија" у Источном Сарајеву од данас до 24. октобра вршиће бесплатне превентивне прегледе дојки.

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 14. ОКТОБРА /СРНА/ - Болница "Србија" у Источном Сарајеву од данас до 24. октобра вршиће бесплатне превентивне прегледе дојки.



Прегледе обавља примаријус доктор Милорад Шупић, специјалиста опште хирургије, који је истакао да очекује добар одзив жена као и претходних година у октобру, мјесецу борбе против ове болести. "Превентивне прегледе организујемо с циљем што ранијег откривања промјене на дојци и да би едуковали наше пацијентице шта то значи, јер изљечење сваког тумора који се открије у раној фази је много већа него када дође у неким запуштеним фазама", истакао је Шупић новинарима. Бесплатни прегледи се обављају у договору са Удружењем жена обољелих од рака дојке и репродуктивних органа "ФеминИС". Шупић је навео да је сваке године број жена које долазе на преглед већи, те да је позитивно што има и доста младих жена. Он је додао да је на простору које покрива ова болница, од 2010. до 2017. године на годишњем нивоу регистровано од 35 до 45 обољелих пацијенткиња. "Међутим, примијетили смо да је ове године број карцинома у порасту и ми већ сада имамо преко 50 корбиопсија које су урађене у овој болници и углавном су све позитивне на карцином дојке", истакао је Шупић. Он је рекао да је претходних година регистрован велики број тумора у четвртој фази болести, док је ове године до сад био само један, што је велики успјех. Медицинска сестра Драгана Тодоровић, чланица "ФеминИС"-а, рекла је да ово удружење постоји од 2012. године. "Нажалост, пуно медицинских сестара оперисано је од карцинома дојке, нас неких шест или седам је тада било у питању. Сада су кренуле прве иницијативе да нешто промијенимо, да подигнемо свијест жена о том проблему и да демистификујемо ову болест", навела је Тодоровићева. Она је указала да је страх највећа кочница превентивног прегледа, али да доводи до најгорих исхода. "Карцином дојке је изљечив, чак 99 одсто, само када је `ухваћен` на вријеме, када нема метастаза. Битно је болест открити на вријеме и онда нема страха", поручила је Тодоровићева. Предсједник "ФеминИС"-а Маја Јеремић истакла је да у посљедњих неколико година акција превентивних прегледа дојки није функционисала, али да су на велико задовољство овог удружења и у сарадњи и подршци Болнице "Србија" ове године успјели поново организовати акцију. Она је навела да је код обољелих највећи проблем само прихватање болести, наводећи да се жене веома тешко могу носити са тим да су уопште од тога обољеле. "Али, морамо да схватимо да та болест може да буде изљечива ако се открије на вријеме, тако да је свакако битно и потребно да жене иду на редовне прегледе, да прихвате болест и да крену у процес њиховог излијечења", нагласила је Јеремићева. Она је најавила да се у наредном периоду планира организовати групни разговор жена обољелих од карцинома са психологом или психотерапеутом. Прегледе ће бити обављани у Поликлиници сваки радни дан, осим уторка, од 10.00 до 14.00 часова. Термин за преглед може се заказати на број телефона: 057/325-300 – локал 387, сваки радни дан од 7.30 до 14.00 часова.

Република Српска

Timeприје 1 сат

МИНИЋ СА МАЦУТОМ У БАЊАЛУЦИ

МИНИЋ СА МАЦУТОМ У БАЊАЛУЦИ

БАЊАЛУКА, 23. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Владе Републике Српске Саво Минић разговараће данас у Бањалуци са предсједником Владе Србије Ђуром Мацутом.

Timeприје 9 сати

БЛАГОЈЕВИЋ: ДОДИК И ВУЧИЋ РАЗВИЈАЈУ ОДЛИЧНЕ ВЕЗЕ С ТРАМПОМ

БЛАГОЈЕВИЋ: ДОДИК И ВУЧИЋ РАЗВИЈАЈУ ОДЛИЧНЕ ВЕЗЕ С ТРАМПОМ

БЕОГРАД, 22. ЈУНА /СРНА/ - Бивши гувернер Илиноиса Род Благојевић изјавио је да предсједник СНСД-а Милорад Додик и предсједник Србије Александар Вучић...

Timeприје 10 сати

ПОЧЕЛИ ГЛАВНИ МЕЧЕВИ ИТФ Ј30 ТУРНИРА

ПОЧЕЛИ ГЛАВНИ МЕЧЕВИ ИТФ Ј30 ТУРНИРА

ДОБОЈ, 22. ЈУНА /СРНА/ - У Добоју су данас почели главни мечеви за ИТФ Ј30 турнир за јуниоре до 18 годинa на којем наступају такмичари из 29 држава са...

Timeприје 12 сати

ДОДИК: ЈАКА И УСПЈЕШНА СРПСКА ГРАДИ СЕ КРОЗ УЛАГАЊЕ У МЛАДЕ

ДОДИК: ЈАКА И УСПЈЕШНА СРПСКА ГРАДИ СЕ КРОЗ УЛАГАЊЕ У МЛАДЕ

БАЊАЛУКА, 22. ЈУНА /СРНА/ - Лидер СНСД-а Милорад Додик истакао је да се јака и успјешна Република Српска гради кроз образовање и улагање у младе.

Timeприје 13 сати

МИНИЋ СУТРА СА МАЦУТОМ У БАЊАЛУЦИ

МИНИЋ СУТРА СА МАЦУТОМ У БАЊАЛУЦИ

БАЊАЛУКА, 22. ЈУНА /СРНА/ - Предсједник Владе Републике Српске Саво Минић разговараће сутра у Бањалуци са предсједником Владе Србије Ђуром Мацутом.

Timeприје 13 сати

ПРАВОВРЕМЕНО ИСПАЉЕНА 41 ПРОТИВГРАДНА РАКЕТА У ПОДРИЊУ И ЛИЈЕВЧЕ ПОЉУ

ПРАВОВРЕМЕНО ИСПАЉЕНА 41 ПРОТИВГРАДНА РАКЕТА У ПОДРИЊУ И ЛИЈЕВЧЕ ПОЉУ

БИЈЕЉИНА, 22. ЈУНА /СРНА/ - Противградна превентива Републике Српске испалила је данас правовремено већ 41 противградну ракету на подручју Подриња и Л...

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.