ФБиХ

09.02.2025

Time13:43:00

У ЈЕЛАЧИЋИМА ОСКРНАВЉЕН СПОМЕНИК СРБИМА СТРАДАЛИМ НА МАЛИ БОЖИЋ

КЛАДАЊ, 9. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Спомен-плоча у Јелачићима код Кладња подигнута у знак сјећања на српске цивиле и борце из тог села које су муслимани убили 14. јануара 1994. године, на Мали Божић, поново је оскрнављена, изјавио је данас Срни предсједник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ /ФБиХ/ Ђорђе Радановић.

КЛАДАЊ, 9. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Спомен-плоча у Јелачићима код Кладња подигнута у знак сјећања на српске цивиле и борце из тог села које су муслимани убили 14. јануара 1994. године, на Мали Божић, поново је оскрнављена, изјавио је данас Срни предсједник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ /ФБиХ/ Ђорђе Радановић.



Он је истакао да је споменик до сада рушен више пута, а задњи пут прије два мјесеца. "Великобошњачка политика чији је циљ да у том мјесту више не буде Срба рефлектује се на ломљење гробаља и рушење споменика", рекао је Радановић. Према његовим ријечима, ово је порука Србима из Јелачића да се не враћају, да не обнављају своје куће и имања, да не долазе ни за Задушнице да запале свијеће за своје покојне. "Све се то најбоље одсликава на ломљењу споменика", додао је Радановић. Бошњаци из Кладња напали су село Јелачиће 14. јануара 1994. године у раним јутарњим часовима и убили 24 војника и цивила, од којих је најстарији имао 90 година. Спомен-плоча за страдале српске војнике и цивиле подигнута је 2011. године и до сада је више пута оскрнављена, а починиоци никад нису пронађени. Јелачићи су једно од 18 српских села у општини Кладањ која су у протеклом рату сравњена са земљом. Од предратних 300 становника, у Јелачиће се нико није вратио, а у општину Кладањ тек десетак старијих Срба.

ФБиХ

Timeприје 39 минута

НОВИ ПОЖАР У ВИХОВИЋИМА

НОВИ ПОЖАР У ВИХОВИЋИМА

МОСТАР, 22. ЈУНА /СРНА/ - Након пожара који је јутрос избио на депонији "Уборак", забиљежен је нови пожар на подручју Мостара у мјесту Виховићи.

Timeприје 1 сат

СИТУАЦИЈА НА ПОЖАРИШТУ "УБОРАК" ИЗУЗЕТНО ТЕШКА И ОПАСНА

СИТУАЦИЈА НА ПОЖАРИШТУ "УБОРАК" ИЗУЗЕТНО ТЕШКА И ОПАСНА

МОСТАР, 22. ЈУНА /СРНА/ - Пожар на депонији "Уборак" у Мостару још није под контролом и ситуација је изузетно тешка и опасна, речено је Срни у Професи...

Timeприје 5 сати

ВЕЛИКИ ПОЖАР НА ДЕПОНИЈИ "УБОРАК", ИЗДАТО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ

ВЕЛИКИ ПОЖАР НА ДЕПОНИЈИ "УБОРАК", ИЗДАТО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ

МОСТАР, 22. ЈУНА /СРНА/ - На депонији чврстог отпада "Уборак" у Мостару избио је велики пожар, који гаси и "ер трактор", а густ дим шири се градом збо...

Timeприје 20 сати

ЖЕНА ПРОНАЂЕНА МРТВА, МУШАРАЦ ПРЕМИНУО У САНИТЕТСКОМ ВОИЛУ

ЖЕНА ПРОНАЂЕНА МРТВА, МУШАРАЦ ПРЕМИНУО У САНИТЕТСКОМ ВОИЛУ

ТУЗЛА, 21. ЈУНА /СРНА/ - Тијело жене Н. К. /68/ пронађено је вечерас у мјесту Миричина код Грачанице, а мушкарац С. К. /68/, који је био повријеђен, п...

Timeприје 1 дан

ЧЕХИЊА ЗАДОБИЛА ТЕШКЕ ПОВРЕДЕ, СПАСЕНА СА НЕПРИСТУПАЧНОГ ТЕРЕНА

ЧЕХИЊА ЗАДОБИЛА ТЕШКЕ ПОВРЕДЕ, СПАСЕНА СА НЕПРИСТУПАЧНОГ ТЕРЕНА

КОЊИЦ, 21. ЈУНА /СРНА/ - Чешка држављанка тешко повријеђена на неприступачном терену у рејону села Диндо код Коњица, али су припадници Горске службе с...

Timeприје 1 дан

И ДАЉЕ НЕЈАСНО ДА ЛИ СУ ПРОНАЂЕНИ ВАНДАЛИ КОЈИ СУ ЛУПАЛИ СПОМЕНИКЕ НА СРПСКОМ ГРОБЉУ

И ДАЉЕ НЕЈАСНО ДА ЛИ СУ ПРОНАЂЕНИ ВАНДАЛИ КОЈИ СУ ЛУПАЛИ СПОМЕНИКЕ НА СРПСКОМ ГРОБЉУ

САРАЈЕВО, 21. ЈУНА /СРНА/ - Одбор за заштиту права Срба у ФБиХ саопштио је да је прошла година дана од како су други пут полупани споменици на српском...

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.