Српска памти

07.02.2025

Time14:01:00

СТОЈИЧИЋ: СТРАВИЧНИ ЗЛОЧИНИ У ШАРГОВЦУ И ОКОЛИНИ ЗБОГ ПОГРЕШНЕ ИДЕОЛОГИЈЕ

БАЊАЛУКА, 7. ФЕБРУАРА /СРНА/ - У Бањалуци су данас обиљежене 83 године oд страдања 52 ђака у Шарговцу које су убиле усташе, а министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић рекла је да су се у том бањалучком насељу и околини током Другог свјетског рата догодили стравични злочини, због погрешне идеологије припадника тадашње Независне Државе Хрватске.

БАЊАЛУКА, 7. ФЕБРУАРА /СРНА/ - У Бањалуци су данас обиљежене 83 године oд страдања 52 ђака у Шарговцу које су убиле усташе, а министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић рекла је да су се у том бањалучком насељу и околини током Другог свјетског рата догодили стравични злочини, због погрешне идеологије припадника тадашње Независне Државе Хрватске.



"Морамо се увијек сјећати те тамне стране историје и послати поруку цијелом свијету да се то никада и никоме не смије поновити", рекла је новинарима Стојичићева, која је у бањалучкој Основној школи /ОШ/ "Ђура Јакшић" присуствовала обиљежавању 83 године од страдања ученика. Она је истакла значај исказивања пијетета жртвама, као и значај преношења истине младим генерацијама. Стојичићева је напоменула да су злочини на простору насеља Шарговац и околине током Другог свјетског рата за сваку осуду. Директор ОШ "Ђура Јакшић" Дарко Томић рекао је да ученици сваке године припреме историјско-поетски час о страдању ученика ове школе у фебруару 1942. године од усташа, те на тај начин доприносе да се сачува сјећање на овај немили догађај. Он је навео да су ученици ове године писали и литерарне радове о теми "Педесетдвоје за незаборав", те да ће најбољи бити и награђени. "На тај начин младе генерације његују културу сјећања, те је сваки ученик наше школе упознат о овом догађају", рекао је Томић. У бањалучким селима Дракулић, Шарговац и Мотике, те руднику Раковац усташе су у само једном дану звјерски убиле 2.315 Срба, међу којима 551 дијете. Покољ је почео 7. фебруара 1942. године у 4.00 часа када је група усташа стигла у рудник Раковац и одмах почела да убија српске рударе, а потом наставила покољ српског становништва у бањалучким селима, идући од куће до куће. Истог дана су упали у школу у Шарговцу у којој су наставу заједно похађала дјеца католичке и православне вјероисповијести и на звјерски начин убиле 52 српска ђака.

Српска памти

Timeприје 5 сати

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ – Министру рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радану Остојићу данас је у Дрвару уручена захвалница за подршку и...

Timeприје 5 сати

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

ЗВОРНИК, 6. ЈУНА /СРНА/ - Слобода је скупа плаћена и зато је треба више цијенити, истакнуто је у Зворнику гдје је данас служен помен и положени су виј...

Timeприје 6 сати

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Дрвару су данас обиљежене 34 године од оснивања Другог батаљона Војне полиције, елитне јединице Другог крајишког корпуса Вој...

Timeприје 7 сати

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

БИЈЕЉИНА, 6. ЈУНА /СРНА/ - Одавањем почасти за 150 погинулих бораца Друге семберске лаке пјешадијске бригаде у Бијељини је данас обиљежено 34 године о...

Timeприје 7 сати

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - Операцију "Коридор живота" 1992. године не би било могуће извести да није било патриотског духа, слоге и јединства који су кра...

Timeприје 8 сати

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Ристића Гају у добојском насељу Опсине почело је обиљежавањe 34 године од почетка операције "Коридор живота".

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.