Српска памти

06.07.2025

Time07:37:00

ЦЕНТРАЛНА ПРОСЛАВА 150 ГОДИНА ОД НЕВЕСИЊСКЕ ПУШКЕ

НЕВЕСИЊЕ, 6. ЈУЛА /СРНА/ - Централна прослава 150 година од Невесињске пушке биће одржана данас у Невесињу у присуству највиших званичника Републике Српске и Србије.

НЕВЕСИЊЕ, 6. ЈУЛА /СРНА/ - Централна прослава 150 година од Невесињске пушке биће одржана данас у Невесињу у присуству највиших званичника Републике Српске и Србије.



Обиљежавању овог значајног јубилеја, присуствоваће, између осталих, предсједник Српске Милорад Додик, Његова светост патријарх српски Порфирије, премијер Србије Ђуро Мацут, предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, као и бројне званице и гости из региона. Програм почиње Светом архијерејском литургијом, коју ће у Храму Вазнесења Господњег у Невесињу у 8.00 часова служити патријарх Порфирије уз саслужење више архијереја, док је свечани програм на Тргу слободе предвиђен за 11.00 часова. Код спомен-обиљежја јунацима Невесињске пушке у селу Крекови у 12.45 часова биће служен помен, након чега ће бити положени вијенци. Овај историјски догађај заједнички обиљежавају Република Српска и Србија. Прва Невесињска пушка био је устанак подигнут у мјесту Крекови код Невесиња 9. јула 1875. године против отоманске власти и убрзо се проширио на цијелу БиХ, уз подршку Србије и Црне Горе. То је временом прерасло у српско-турски рат. На Берлинском конгресу 1878. године Србија и Црна Гора добиле су независност и територијално проширење, док је Аустро-Угарска на 30 година окупирала БиХ. Друга Невесињска пушка, познатија као Улошки устанак, избила је у јануару 1882. године нападом устаника на аустроугарску жандармеријску станицу у Улогу због доношења такозваног Војног закона о обавезном служењу војске младића из БиХ. Невесињска антифашистичка пушка представља оружани отпор усташама 3. јуна 1941. године у селу Дрежањ, након масакра 27 људи у селу Удрежње код Невесиња.

Српска памти

Timeприје 12 сати

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ – Министру рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радану Остојићу данас је у Дрвару уручена захвалница за подршку и...

Timeприје 12 сати

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

ЗВОРНИК, 6. ЈУНА /СРНА/ - Слобода је скупа плаћена и зато је треба више цијенити, истакнуто је у Зворнику гдје је данас служен помен и положени су виј...

Timeприје 13 сати

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Дрвару су данас обиљежене 34 године од оснивања Другог батаљона Војне полиције, елитне јединице Другог крајишког корпуса Вој...

Timeприје 14 сати

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

БИЈЕЉИНА, 6. ЈУНА /СРНА/ - Одавањем почасти за 150 погинулих бораца Друге семберске лаке пјешадијске бригаде у Бијељини је данас обиљежено 34 године о...

Timeприје 14 сати

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - Операцију "Коридор живота" 1992. године не би било могуће извести да није било патриотског духа, слоге и јединства који су кра...

Timeприје 15 сати

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Ристића Гају у добојском насељу Опсине почело је обиљежавањe 34 године од почетка операције "Коридор живота".

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.