Српска памти

03.08.2025

Time19:07:00

СТРАДАЊЕ СРБА НЕ СМИЈЕ СЕ ЗАБОРАВИТИ, СВЕ МОРА ПИСАТИ У УЏБЕНИЦИМА

СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ, 3. АВГУСТА /СРНА/ - Савјетник предсједника Србије за регионална питања Милош Вучевић рекао је да се не смије заборавити страдање Срба у Републици Српској Крајини, у "Олуји" и "Бљеску", те истакао да све што су Срби прошли мора да постоји у уџбеницима како српски народ то не би заборавио.

СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ, 3. АВГУСТА /СРНА/ - Савјетник предсједника Србије за регионална питања Милош Вучевић рекао је да се не смије заборавити страдање Срба у Републици Српској Крајини, у "Олуји" и "Бљеску", те истакао да све што су Срби прошли мора да постоји у уџбеницима како српски народ то не би заборавио.



"Није довољно само једном годишње да то обележавамо, о томе морарају да уче млађе генерације. Ако смо народ достојан будућности, не прошлости, него будућности, не смемо да заборавимо", рекао је новинарима Вучевић у Сремским Карловцима, уочи обиљежавања Дана сјећања на страдале и прогнане Србе у злочиначкој акцији "Олуја". Вучевић, који је и лидер СНС-a, напоменуо је да је злочиначка акција била и "Бљесак" почетком маја 1995. године, када су Хрватске снаге "очистиле" западну Славонију од српског народа, а онда почетком августа 1995. и из Крајине. "Поносан сам на тај народ који је свој дом нашао овде у Војводини и постали су нераскидиви део заједнице. Посебно сам поносан што Србија и Република Српска обележавају све важне датуме заједно и да смо постигли тај национални консензус", рекао је Вучевић, додајући да је заједничко обиљежавање заслуга политике предсједника Србије Александра Вучића и Српске Милорада Додика. Вучевић је рекао да Срби не желе свађу са Хрватима, већ најбоље односе, али да не могу да остану глуви и слијепи када они славе бол српског народа. Он је напоменуо да у Србији не славе када Бошњаци тугују за својим у Сребреници, да тада Србија ћути. "А Хрватска слави протеривање српског народа из Крајине, који је тамо живео вековима, а почишћен је као гумицом", рекао је Вучевић, подсјетивши да је тадашњи хрватски предсједник Фрањо Туђман на састанку на Брионима уочи "Олује" рекао да Србима треба нанијети такав удар да нестану. Вучевић је додао да не треба заборавити ни помоћ коју су Хрватској дале НАТО снаге, које су бомбардовале положаје Срба. "Потребан нам је мир, али морамо да разумемо геополитичке околности", рекао је Вучевић, те указао и на покушаје да се Србији отме Косово и Метохија, Рашка област, а сутра би то радили и са Војводином. Вучевић је рекао да је Србија потписник Дејтонског споразума, који је дио Устава БиХ, и да зато Србија има не само право, него и обавезу да се изјашњава о том споразуму, јер је она један од гараната мира. "То знају и лидери из Сарајева, само се праве када постављају питање шта Србија ту ради", рекао је Вучевић. Злочиначка војно-полицијска акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО-а на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације. Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла заставу Хрватске, док су колоне избјеглица преко српских територија у БиХ кренуле ка Србији. Према подацима "Веритаса", током "Олује" протјерано је више од 220.000 Срба, а а на евиденцији су имена 1.903 погинулих и несталих Срба из акције и послије ње, од којих је 1.247 цивила или 66 одсто, а око три четвртине били су старији од 60 година. Међународни суд правде је у пресуди из фебруара 2015. године "Олују" оквалификовао као етничко чишћење, али не и као геноцид, мада свјетски експерти за ту област тврде да је та операција имала све карактеристике геноцида.

Српска памти

Timeприје 13 сати

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ – Министру рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радану Остојићу данас је у Дрвару уручена захвалница за подршку и...

Timeприје 13 сати

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

ЗВОРНИК, 6. ЈУНА /СРНА/ - Слобода је скупа плаћена и зато је треба више цијенити, истакнуто је у Зворнику гдје је данас служен помен и положени су виј...

Timeприје 14 сати

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Дрвару су данас обиљежене 34 године од оснивања Другог батаљона Војне полиције, елитне јединице Другог крајишког корпуса Вој...

Timeприје 15 сати

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

БИЈЕЉИНА, 6. ЈУНА /СРНА/ - Одавањем почасти за 150 погинулих бораца Друге семберске лаке пјешадијске бригаде у Бијељини је данас обиљежено 34 године о...

Timeприје 15 сати

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - Операцију "Коридор живота" 1992. године не би било могуће извести да није било патриотског духа, слоге и јединства који су кра...

Timeприје 16 сати

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Ристића Гају у добојском насељу Опсине почело је обиљежавањe 34 године од почетка операције "Коридор живота".

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.