Српска памти

01.11.2025

Time13:06:00

БУДИМИР: СРПСКА ПОСТОЈИ ЗАХВАЉУЈУЋИ ЊЕНИМ ХЕРОЈИМА

БАЊАЛУКА, 1. НОВЕМБРА /СРНА/ - Министар унутрашњих послова Републике Српске Жељко Будимир рекао је данас да је Српска настала у исцрпљујућој борби и да постоји захваљујући херојима, палим и живим и онима који су остали инвалиди.

БАЊАЛУКА, 1. НОВЕМБРА /СРНА/ - Министар унутрашњих послова Републике Српске Жељко Будимир рекао је данас да је Српска настала у исцрпљујућој борби и да постоји захваљујући херојима, палим и живим и онима који су остали инвалиди.



"У тој борби 13 припадника Шестог одреда Специјалне бригаде полиције дало је животе за стварање Републике Српске. Ово су биле елитне јединице на предњој страни фронта када је то било најпотребније", рекао је Будимир новинарима у Центру за обуку у Залужанима у Бањалуци, гдје је обиљежено 33 године од формирања овог одреда. Он је навео да данас припадници Министарства унутрашњих послова стоје међу херојима Српске и да је то најважнија порука обиљежавања ове и свих других важних годишњица. Како је нагласио, ово нису "мртви сусрети" већ сусрети предака и потомака који имају исти задатак. "Они су створили Републику Српску, ми морао да је сачувамо и ојачамо", нагласио је Будимир. Предсједик Удружења ветерана Шестог одреда Специјалне бригаде полиције Горан Сладојевић рекао је да су припадници ове јединице били на ратиштима широм Републике Српске. "Били смо на подручјима у зони дејстава Херцеговачког, Сарајевско-романијског, те Првог и Другог крајишког корпуса. Наших 13 припадника уградило је животе у темеље Републике Српске, а 212 их је лакше или теже рањено", рекао је Сладојевић и нагласио да треба чувати Српску и успомену на погинуле колеге. Он је истакао да млади полицајци морају да знају како се бранила Република Српска и како се чува њен уставни поредак. "Били су то тешки дани, али смо ми свој задатак извршили - створили и одбранили Српску и она и данас траје", истакао је Сладојевић. Шести одред је био међу елитним специјалним јединицама, формиран 1992. године у Бањалуци, а до 1995. године кроз његове редове је прошло 511 припадника. Од 144 припадника Специјалне бригаде полиције који су живот дали за Републику Српску, њих 13 били су припадници Шестог одреда. Одред је одликован Медаљом заслуга за народ, Карађорђевом звијездом првог, другог и трећег реда, Орденом Милоша Обилића пет пута и Медаљом Милана Тепића шест пута. Припадници овог одреда борили су се на ратиштима широм Републике Српске, а неке од акција су учешће у проширењу Коридора, заустављање продора непријатеља на Алибеговића коси на бихаћком ратишту, извлачење цивиле из Двора на Уни.

Српска памти

Timeприје 11 сати

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ – Министру рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радану Остојићу данас је у Дрвару уручена захвалница за подршку и...

Timeприје 12 сати

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

ЗВОРНИК, 6. ЈУНА /СРНА/ - Слобода је скупа плаћена и зато је треба више цијенити, истакнуто је у Зворнику гдје је данас служен помен и положени су виј...

Timeприје 12 сати

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Дрвару су данас обиљежене 34 године од оснивања Другог батаљона Војне полиције, елитне јединице Другог крајишког корпуса Вој...

Timeприје 13 сати

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

БИЈЕЉИНА, 6. ЈУНА /СРНА/ - Одавањем почасти за 150 погинулих бораца Друге семберске лаке пјешадијске бригаде у Бијељини је данас обиљежено 34 године о...

Timeприје 13 сати

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - Операцију "Коридор живота" 1992. године не би било могуће извести да није било патриотског духа, слоге и јединства који су кра...

Timeприје 14 сати

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Ристића Гају у добојском насељу Опсине почело је обиљежавањe 34 године од почетка операције "Коридор живота".

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.