Српска памти

08.11.2025

Time12:40:00

ЧУВАТИ РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 8. НОВЕМБРА /СРНА/ - Борачка организација "Илиџански борац" прославила је Митровдан - славу Борачке организације Републике Српске, у Храму Светог великомученика Димитрија у Источној Илиџи, одакле је поручено да треба чувати Републику Српску.

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 8. НОВЕМБРА /СРНА/ - Борачка организација "Илиџански борац" прославила је Митровдан - славу Борачке организације Републике Српске, у Храму Светог великомученика Димитрија у Источној Илиџи, одакле је поручено да треба чувати Републику Српску.



Координатор борачких организација Сарајевско-романијске регије Горан Шеховац честитао је Митровдан борцима Војске Републике Српске, грађанима, политичарима и партијама, као и свој дјеци која су се родила након Одбрамбено-отаџбинског рата и поручио свима да чувају Републику Српску. "Пожелио бих сретну славу и да чувамо Републику Српску, за коју су неки дали оно највредније, живот, а неки дијелове тијела. Борци Војске Републике Српске борили су се да имамо часну и слободну Републику Српску. Борили смо се да имамо ћирилицу, да је можемо сачувати, славити славу", рекао је Шеховац, који је и предсједник Скупштине општинске Борачке организације "Илиџански борац". Шеховац је нагласио да се Република Српска данас чува знањем, оловком, спортом, културом, поштењем. Припадник Војске Републике Српске Мирослав Лучић рекао је да је Свети Димитрије заштитник бораца и да Борачка организација и друга удружења настала из Одбрамбено-отаџбинског рата труде чувају сјећање на погинуле саборце и на њихову жртву. Он је истакао да се Борачка организација бори за побољшање статуса свих демобилисаних бораца Републике Српске, породица погинулих бораца и ратних војних инвалида. "Надам се да ће тај статус у наредном периоду бити побољшан, прије свега у материјалном смислу, и да ће то бити омогућено новим законским рјешењима када је ријеч о Закону о правима бораца и других категорија", навео је Лучић. Борцима и грађанима Митровдан је честитао и начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић, који је истакао да је захваљујући храбрости бораца Република Српска слободна и часна и да је треба чувати као највреднији темељ за будућност свих њених грађана. Божовић је нагласио да је интерес Републике Српске изнад свих личних интереса. Митровдан је у Цркви Светог Ђорђа и полагањем вијенаца на централном спомен-обиљежју у Миљевићима обиљежила и Борачка организација Источно Ново Сарајево, чији је предсједник Драгиша Тушевљак рекао да је на овом гробљу сахрањено 139 српских бораца који су уградили животе у темеље Републике Српске. "У бригади је погинуло 618 бораца и њима смо служили помен", навео је Тушевљак. Он је указао да више пажње треба посветити демобилисаним борцима с обзиром на то да је велики број њих тешко оболио, те да повећање борачког додатка од 0,50 КМ није довољно. "Као позитивно бих оцијенио формирање Фондације `Помоћ` у оквиру Борачке организације, која се дијелом финансира из буџета Владе Републике Српске, дијелом из буџета предсједника и буџета општина и градова", истакао је Тушевљак. Он је оцијенио да је то прави потез како борци не би дуго чекали на помоћ и да су средства у износу од 500 КМ довољна за неку прву помоћ како би могли обавити здравствене прегледе. Тушевљак је подсјетио да је на локалном нивоу Борачка организација недавно реализовала акцију чишћења споменика и да је почела изградња спомен-собе. "Земљани радови су урађени, а ових дана почиње зидање и надамо се да ће до краја 2026. године бити у функцији", рекао је Тушевљак.

Српска памти

Timeприје 12 сати

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ – Министру рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радану Остојићу данас је у Дрвару уручена захвалница за подршку и...

Timeприје 12 сати

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

ЗВОРНИК, 6. ЈУНА /СРНА/ - Слобода је скупа плаћена и зато је треба више цијенити, истакнуто је у Зворнику гдје је данас служен помен и положени су виј...

Timeприје 13 сати

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Дрвару су данас обиљежене 34 године од оснивања Другог батаљона Војне полиције, елитне јединице Другог крајишког корпуса Вој...

Timeприје 14 сати

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

БИЈЕЉИНА, 6. ЈУНА /СРНА/ - Одавањем почасти за 150 погинулих бораца Друге семберске лаке пјешадијске бригаде у Бијељини је данас обиљежено 34 године о...

Timeприје 14 сати

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - Операцију "Коридор живота" 1992. године не би било могуће извести да није било патриотског духа, слоге и јединства који су кра...

Timeприје 15 сати

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Ристића Гају у добојском насељу Опсине почело је обиљежавањe 34 године од почетка операције "Коридор живота".

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.