Српска памти

14.11.2025

Time12:56:00

ОДАТА ПОЧАСТ ЖРТВАМА УСТАШКОГ ПОКОЉА У ЈЕЛОВЦИМА

ПАЛЕ, 14. НОВЕМБРА /СРНА/- Код спомен-обиљежја у Јеловцима код Пала данас је служен парастос и одата почаст за 173 цивилне жртве из овог и околних села, међу којима 63 дјеце млађе од 14 године, које су усташе звјерски убиле прије 82 године.

ПАЛЕ, 14. НОВЕМБРА /СРНА/- Код спомен-обиљежја у Јеловцима код Пала данас је служен парастос и одата почаст за 173 цивилне жртве из овог и околних села, међу којима 63 дјеце млађе од 14 године, које су усташе звјерски убиле прије 82 године.



Почаст српским цивилима одата је на мјесту изградње споменика жртвама усташког терора у Јеловцима. Потомак страдалих у овом селу Којо Вучићевић рекао је Срни да је у селу Јеловци на данашњи дан и 15. новембра убијено 127 становника, а њих 46 из околних села Јокића брда, Градца, Крачула и Прутина, чија имена се налазе на споменику. "Становници Јеловаца одлучили су да у центру села подигну споменик за све жртве које су на веома свиреп начин убијале усташке власти Независне Државе Хрватске /НДХ/. Уз помоћ паљанске Борачке органиазције, општине Пале и града Источно Сарајево привели смо крају изградњу споменика - 85 одсто је урађено, па се наредне године очекује његов завршетак", истакао је Вучићевић, који је члан Иницијативног одбор за изградњу споменика у Јеловцима. Вучићевић подсјећа да је 60 одсто породица у Јеловцима побијено, највише нејачи, жена, да је његовом оцу убијено троје дјеце, мајка и супруга, а да је он дијете из очевог другог брака. Према његовим ријечима, сваке године ће обиљежавати овај датум, а у плану је да млади из школа долазе на часове историје који би били одржавани код овог споменика, да сазнали шта се тачно десило 1943. године. "Нећемо никада заборавити нити опростити овај злочин", поручио је Вучићевић. Наставник историје у Основној школи "Мокро" Ненад Томовић рекао је да већ три године ученици и наставници ове али и друге двије паљанске школе заједно са Борачком организацијом учествују у програму сјећања на страдање цивилних жртава усташког терора у новембру 1943. године. Томовић који је и члан комисије за његовање културе, сјећања и памћења у Борачкој организацији Пале додаје да је спомен-обиљежје подигнуто у част 173 цивила који нису били никоме војна пријетња него су припадали својој етничкој групи - српској, а побиле су их усташке јединице које су биле сарадници окупатора.

Српска памти

Timeприје 5 сати

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

МИНИСТРУ ОСТОЈИЋУ ЗАХВАЛНИЦА ЗА ПОДРШКУ УДРУЖЕЊУ "ДРУГИ БАТАЉОН ВОЈНЕ ПОЛИЦИЈЕ"

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ – Министру рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Радану Остојићу данас је у Дрвару уручена захвалница за подршку и...

Timeприје 6 сати

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

СЛОБОДА ЈЕ СКУПО ПЛАЋЕНА, ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ОСНИВАЊА ЗВОРНИЧКЕ БРИГАДЕ

ЗВОРНИК, 6. ЈУНА /СРНА/ - Слобода је скупа плаћена и зато је треба више цијенити, истакнуто је у Зворнику гдје је данас служен помен и положени су виј...

Timeприје 6 сати

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ОБИЉЕЖЕНЕ 34 ГОДИНЕ ОД ФОРМИРАЊА ЕЛИТНЕ ЈЕДИНИЦЕ ДРУГОГ КРАЈИШКОГ КОРПУСА

ДРВАР, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Дрвару су данас обиљежене 34 године од оснивања Другог батаљона Војне полиције, елитне јединице Другог крајишког корпуса Вој...

Timeприје 7 сати

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

МИЉАНОВИЋ: ДА НАМ СЕ НЕ ПОНОВЕ СРПСКА СТРАТИШТА

БИЈЕЉИНА, 6. ЈУНА /СРНА/ - Одавањем почасти за 150 погинулих бораца Друге семберске лаке пјешадијске бригаде у Бијељини је данас обиљежено 34 године о...

Timeприје 7 сати

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

СИМИЋ: РИСТИЋА ГАЈ СВЕТО МЈЕСТО ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - Операцију "Коридор живота" 1992. године не би било могуће извести да није било патриотског духа, слоге и јединства који су кра...

Timeприје 8 сати

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ПОЧЕЛО ОБИЉЕЖАВАЊЕ 34 ГОДИНЕ ОД ПОЧЕТКА ОПЕРАЦИЈЕ "КОРИДОР ЖИВОТА"

ДОБОЈ, 6. ЈУНА /СРНА/ - У Ристића Гају у добојском насељу Опсине почело је обиљежавањe 34 године од почетка операције "Коридор живота".

Погледај све

Copyright © 2023 Novinska agencija Republike Srpske - Srna. Sva prava zadržana. Sadržaj ovih stranica se ne smije prenositi bez dozvole i bez navođenja izvora.